۳۰۰ به روايت فيلم و واقعيت

سال نو مبارک

درود بر همگی دوستان ، 9 ماه است که بنده در این تارنما مطلبی را بروز نکرده ام و در طول این مدت رخدادهای بسیاری به وقوع پیوست که به علت طولانی بودن آنها در مورد آنها توضیحی داده نمی شود ، شایان ذکر است که تعدادی از این اتفاقات از اهمیت بالایی برخوردار بود که لازم بود در مورد آنها توضیح داده شود ، اما به علت تنگ بودن زمان بنده برای رسیدگی به تارنما و البته نبود زمان کافی برای تحقیق در مورد مطلب مذکور ، از نوشتن مطلب در خصوص مطلب خودداری شد ، در اینجا لازم به ذکر می دانم از تمام دوستانی که در این مدت لطفشان شامل حال بنده شد سپاسگذاری کرده و از ایشان قدردانی کنم که در این مدت یار و همراه بنده بودند و باعث دلگرم شدن بنده برای از سر گیری راه شدند ، در این مدت و در فرصتی که تعطیلات نوروزی برای بنده فراهم نمود موفق شدم تا پاسخ بسیاری از دوستان را نوشته و در این مطلب در تارنما قرار دهم ، همچنین در این فرصت که فیلم 300 برای خود جنجال به پا کرد ، بنده توانستم این فیلم را مشاهده کرده و تحلیلی بر این فیلم بنویسم که در زیر آن را مشاهده خواهید کرد .

نکنه ای که باید یادآور شوم آن است که دوستان همیشه می توانند از طریق پست الکترونیک بنده به آدرس n.hajloo@gmail.com با بنده ارتباط برقرار کنند ، بنده هر هفته یک یا چند بار به دوستان پاسخ خواهم داد . از دوستانی که برای بنده کنیبه هایی برای ترجمه ارسال کردند به علت طولانی شدن زمان ترجمه پوزش خواسته و میدوارم بنده را ببخشایند که زمان اندک بنده اجازه ترجمه را از من سلب کرده بود . به هر روی پاسخ بیشتر دوستان به آدرس پست الکترونیکیشان ارسال شد ولی هنوز چند کنیبه هست که ترجمه نشده است ، اگر زمان کافی باشد آنها را هم ترجمه خواهم کرد و برای دوستان ارسال خواهم کرد ، چیزی که بنده برای ترجمه ملاک قرار دادم زمان دریافت کتیبه ها بود ، و آنها را به ترتیب دریافت ترجمه کردم ، اگر دوستی هنوز ترجمه ای دریافت نکرده است ، باید پوزش بنده را پذیرا باشد و بداند که بزودی و در اولین فرصت ترجمه اش برای وی ارسال خواهد شد ، قفط خواهش می کنم دوستانی که ترجمه ها را دریافت نکردند پس از نوروز مجددا بنه را با خبر کنند تا پاسخی درخور به ایشان داده شود . با سپاس از صبر و شکیبایی شما دوستان عزیز .

یکی از رخدادهای بسیار مهم برای وبلاگ نویسان و البته تاریخ دوستان از دست دادن یکی از بهترین و از نظر بنده بهترین تارنمای تاریخی ایرانی است ،  تارنمای فرهنگ ایران باستان به مدیریت استاد داریوش کیانی ، متاسفانه به گفته خود ایشان استفاده از مطالب ایشان بدون ذکر نام منبع ، باعث شد ایشان حق استفاده از مطالبشان را از سایر دوستان نیز سلب کنند ، البته به گفته ایشان ، ایشان از طریق نوشتن کتاب و مقاله همچنان به کار خویش ادامه می دهند . به هرروی بنده امیدوارم ایشان مجددا به نوشتن مطالب ادامه دهند چراکه تعداد اشخاصی که از مطالب ایشان استفاده می کنند ، بیشتر از تعداد افرادی است که مطالب ایشان را بدون ذکر نام ایشان استفاده می کنند .

پاسخ به سوالات

در زیر به پرسشهای دوستان پاسخ داده می شود .

علی  : مي خواستم در مورد قسمت ( آله يا شاهين ) بگويم كه شاهين پرنده اي شكاري و در حدود ۶۰ سانتي متر است نه به بزرگي عقاب .

پاسخ : مطلب نوشته شده ، به قلم استاد ابراهیم پورداود بوده و بنده بی هیچ تغییری همان را ذکر کردم .

کیمیا : من دانشجوی رشته معماری هستم اما به باستان شناسی علاقه دارم و می خوام در این رشته ادامه تحصیل بدهم ، لطفا مرا راهنمایی کنید .

پاسخ : متاسفانه رشته ی تحصیلی بنده ، نرم افزار کامپیوتر بوده و اطلاعی از شرایط تحصیلی باستان شناسی ندارم .

فرهاد : لطفا به صورت کاملا مفصل اگر بخواهیم خط میخی را رمز گشایی کنیم باید از چه منبعی استفاده کنیم؟

پاسخ : بصورت مختصر می توانم منابع زیر را معرفی کنم ، در صورت کافی نبودن توضیحات اطلاع دهید تا اطلاعات کاملتری در اختیار شما قرار دهم .

           فرمانهاي شاهنشاهان هخامنشي ؛ رلف نارمن شارپ

           جداول كتاب اشميت ( نويسنده آلماني كتاب راهنماي زبان پارسي باستان )

           راهنماي زبان هاي باستاني ايران ( جلد اول و دوم ) ؛ دكتر محسن ابوالقاسمي

           تاريخ مختصر زبان فارسي ؛‌ دكتر محسن ابوالقاسمي

           جزوه آموزشي ؛ بنياد نيشابور ( موسسه آموزش زبان هاي باستاني )

           دكتر چنگيز مولايي ، راهنماي زبان فارسي باستان ( دستور زبان ، گزيده متون ، واژه نامه ) ، نشر مهر نامگ

           R.G.Kent , old Persian , Grammer , Texts , Lexicon , New Haven 1953 , pp . 10 seq.

هادی  : خيلی ممنون از مطالب ارزنده شما ايا امکان ملاقات حضوری با شما وجود دارد . با تشکر

پاسخ : باید عرض کنم که بنده ساکن تهران هستم ولی متاسفانه به علت مشغله کاری امکان ملاقات حضوری با دوستان وجود ندارد .

کوروش : چرا تو وبلاگتون الفبای خط ميخی رو نميگين که هر علامت چه معنايی دارد>> به هر حال ممنون .

پاسخ : در آرشیو تارنما سه مطلب برای الفبای زبان فارسی باستان وجود دارد که مطلب الفبای ( جدید ) زبان فارسی باستان کاملترین مرجع برای الفبای زبان فارسی باستان است .

سحر  : با سلام و تشکر از زحمات شما در راه حفظ تاریخ ایران باستان . میخواستم نکته ای را ذکر کنم ، حیف است در مطلبی که به جایگاه زبان ، خط و حفظ این دو ارزش فرهنگی نوشته شده است ، از کلماتی مانند : " خواهشا " استفاده کنید . من متوجه شدم که شما در ابتدای هر بخش ، با زبان دوستانه و راحت با خوانندگان ارتباط برقرار میکنید که این بسیار عالی است ، اما شما را به خدا از این کلمات که توسط عوام کم سواد ساخته شده استفاده نکنید . ممنون از توجه شما

پاسخ : با سپاس از نکته سنجی شما ، باید عرض کنم زین پس تلاش می شود از این واژه های بیگانه استفاده نشود .

رضا : من اطلاعاتی راجع به عيد پوريوم که مخصوص يهوديان ميباشد و تاريخچه آن ميخواستم .

پاسخ : پیش از این یک مطلب کاملا مفصل در مورد جشن پوریم در تارنما نوشته شده که در آرشیو تارنما موجود است ، می توانید با استفاده از لینک جشن پوریم به مطلب مورد نظر دست پیدا کنید .

تعدادی از دوستان در مورد تبلیغات در تارنما پرسیده بودند که باید عرض کنم سبب خشنودی بنده خواهد بود اگر ایشان تارنما را یاری کند ، آنچه واضح است آن است که در طی نه ماه گذشته آنچه سبب تعطیلی تارنما شده بود ، نبودن زمان خالی برای تارنما بود که به علت نبودن پشتوانه مالی از برنامه های روزانه خارج شده بود ، امیدوارم با یاری دوستان مجددا تارنما به روال ÷یش باز گردد ، البته آنچه واضح است آن است که بنده در زمان های خالی پیش آمده ، تارنما را بروز خواهم کرد .

نصیر : در خواست پست الکترونیک دارم .

پاسخ : آدرس پست الکترونیک جدید بنده : n.hajloo@gmail.com

هانا حواري : شما ميدونين فلسفه اينکه خط فارسی کنونی از راست به چپ نوشته ميشه چیه ؟ اگه کتابی در اين مورد ميشناسين لطفا راهنمائی کنيد . ممنون

پاسخ : در مورد زبان فارسی کنونی باید عرض کنم بنده هیچ اطلاعاتی در مورد زبان فارسی کنونی ندارم .

تعدادی از دوستان در مورد پرچم و تصویر مربوطه پرسشهایی داشتتند که باید عرض کنم در اولین فرصت تصاویر مربوطه بروز خواهند شد .

کلوب خط میخی

در مورد کلوب خط میخی باید عرض کنم ، چنانچه گفته شد بنده زمان کافی برای رسیدگی به تارنما و کلوب نداشته ام و در این مدت مدیریت کلوب ، به علت نبود بنده ، مدیریت کلوب را به یکی دیگر از دوستان فرهیخته بنده اعطا نمود ( متاسفانه این کار در کلوب مرسوم است ) ، بنده پیش از نوروز در کلوب خط میخی یک مطلب بروز کردم که اتفاقات جالبی پیرامون آن به وقوع پیوست ، ابتدا مطلبی را که بنده در کلوب بروز کردم ملاحظه می فرمایید و سپس وقایع ماوقع .

 

--------------------------------------------------------------------------------

دورد بر همگي دوستان ،

پيش از هر چيز لازم است نوروز را به همه شما تبريك گفته و آروزي بهترين ها را براي شما داشته باشم .

--------------------------------------------------------------------------------

چنديست كه بنده مطلبي در تارنماي خط ميخي و كلوب آن ( همين كلوب ) مطلبي نمي نويسم و بسياري از دوستان علت آن را جويا مي شوند ، بايد عرض كنم كه بنده در اين مدت درگير كارهاي عقب افتاده شخصي بوده و درگير كارهاي مربوط به ازدواج خود هستم كه اين ها باعث شده بنده زمان كافي براي رسيدگي به تارنما و كلوب را نداشته باشم .

همچنين بنده با ايجاد كلوب خط ميخي اميدوار بودم دوستان گرامي به بنده ياري رسانيده و در اين امر يار و همراه من باشند ، متاسفانه در اين مدت مديريت كلوب ، مدير اين كلوب را تغيير داده كه براي بنده جاي بسي تعجب گذاشته كه چطور كسي از اعضاي اين كلوب راضي شده كه مديريت كلوبي كه راهش چيز ديگريست را بر عهده گرفته و مسير آن را عوض كند ، آيا براستي بهتر نبود كه ايشان كلوبي ايجاد مي كردند با نامي مناسب براي آنچه اتفاق مي افتد ؟

اميدوارم ايشان مطلب بنده را حذف نكنند و اجازه دهن كه دوستان خود قضاوت كنند كه اين كار براستي چه معنايي مي دهد .

ديگر آنكه ايشان فرموده بودند مديريت قبلي گفته بودند از نوشتن بصورت فينگيليسي خودداري كنيد ، اماحالا به هر شكل و زباني كه مايليد بنويسيد ، آيا براستي كلوبي كه براي حفظ ميراث اين مرزو بوم تشكيل شده بايد به صورت فينگيليش مطلب نوشت و البته با هر زبان ديگري ؟

--------------------------------------------------------------------------------

از مديريت جديد كلوب كه بگذريم بايد متذكر شوم كه بزودي سري جديد مطالب در تارنماي خط ميخي بروز خواهد شد و نقدي نيز درباره فيلم 300 خواهيم داشت و همچنين فيلم يك شب با پادشاه ، و همچنين پرسش هايي كه دوستان در اين مدت از بنده كرده بودند و بنده زمان كافي براي پاسخ گويي به آنها نداشتم نيز در اين مقالات پاسخ داده خواهد شد ،

اميدوارم اگر كسي پرسشي داشته و تا آخر تعطيلات نوروزي پاسخ آن را دريافت نكرد مجددا بنده را مطلع كند تا سر

/ 35 نظر / 410 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ورود برای 13 ساله ها ممنوع

از وبلاگتان بهره لازم رابرده ایم شما هم به ما سربزنید اگر برایتان ممکن میباشد وبلاگهای من را در لینکستان خود قرار دهید تا زیر سایه شما نسیمی به ما بوزد و بازدیدکنندگان شما گوشه چشمی به وبلاگ ما داشته باشند پیروز باشید به امید روزی که وبلاگهای من باعث شادی و امید شما دوست عزیز شود=> http://www.dvp.mihanblog.com کلیک کن تو قلب من http://www.iranmaxim.mg-blog.com وبلاگهای +/- جایزه 800 دلاری http://www.mamno-13.blogsky.com ورود 13- ممنوع

بهار

سلام اگر بروز شديد به من ميگيد؟

mohammad

behtare nist ma ham nabarde badiro be namayesh dar biyarim jayi ke khashayar shah aten ro be atash keshid ta inke be nahvi tamame tovhinaye in filmo tahamol konim

جاماسب

درود دوست گرامی من از محتوای وبلاگ شما بسیار سپاسگذارم اگر خواستید به ما هم سر بزنید. البته اگر برای تبادل لینک هم موافق هستید به ما خبر دهید www.wearethebest.blogfa.com

مهدی

با سلام اگه ممکنه یک نمودار کامل از ایران باستان در سایتتون بیارید

sebta

لطفا تير متن را در مورد فيلم 300 تغيير بدين ، كلمه واقعيت در كنار اسن فيلم 300 به نظر من فوق العاده جندش آور است. چطو مي توانيد در مورد فيليمي كه تاريخ ايران را به باد دروغ بسته است اينطوري صحبت كنيد !!!

ایرانا

دمت گرم

پریسا

واقعا جای تأسف داره که میگی فیلم 300 براساس واقعیته برو تاریخو یه بار بخون و مرور کن ببین حرفی که زدی درسته یا غلطه شکوه و جلایی که ایرانیان داشتنو تمام دنیا میدونن در ضمن یه سعی کن بار علمی-تاریخی تو بالا ببری[عصبانی][تعجب][ساکت]

saeed2153

علت اینکه ایران نتوانست به سرعت 300 نفر را شکست بدهد این بود که اینها از نظر سوقالجیشی جایگاه خوبی داشتند و ارتش ایران باید از تنگه ای بنام ترموپیل رد می شد و مانور حرکتی خوبی نداشت و از بالای تنگه ارتش اسپارت سنگ می ریخت و ..... ولی بعد از شکست این 300 نفر خشایار شاه دستور داد بر دیواره تنگه ترموپیل کلماتی درج کنند با این عنوان که ارتش اسپارت در این دره جانانه جنگید و شکست خورد و در ثانی از ماست که بر ماست وقتی ما با سوع مدیرت منابع حتی عرضه تولید یک فیلم را نداریم بر اساس مستندات انها باید قبول کنیم باید بد تر از اینها را ببنیم اگر ایرانی ها وحشی بودند چیزی بنام تاریخ مکتوب یونان باقی نمی ماند ولی یونانی ها وحشی بودند که با حمله اسکندر مقدونی همه چیز را نابود کردند و حتی کتاب خانه های ما را جام مارلیک نماینده علم ایران و قدرت فن اوری ساخت زیور الات بر پایه جریان برق در 200 ق م را نشان می دهد من زیاد ناراحت نیستم خودمان باید بدون به خودمان احترام بگذاریم که نمی گذاریم چه انتظاری از بیگانگان داریم متشکر از اطلاعات شما هستم ولی خوب بود لینک نظرات اون پرفسور انگلیسی را هم می گذاشتید تا منابع شما مس

مرتضي

با درود و عرض ادب، اين 300 فقط در حد يك انيميشن براي گول زدن ذهن بچه ها بود نه چيزي بيشتر، البته اين رو همه ميدونن كه فيلم سازاي غربي مغرضانه فيلم مي سازن نه با مستندات و با در نظر گرفتن وجدان خودشون..! پاينده باشيد.